Promena životnog prostora izaziva u deci kao i nama starijima razna emocionalma stanja. Svi reagujemo različito od straha i tuge do euforije i radosti. Deca posebno reaguju loše na selidbe pogotovu ako se seli u drugi grad a čak i ako se selite u drugu opštinu jer smatraju da ne menjaju stan već gube svoje drugare iz naselja ili škole. Kako njihovo neraspoloženje bude raslo tako će i vama roditeljima biti sve teže i sve više ćete biti svesni da menjate i svoje životne navike. Počeće da vas muče razna podsvesna pitanja.
Da li u novoj ulici ima mesta za parking?
Kojim putem se dolazi od autobusa do ulaza u zgradu?
Koliko je udaljena škola od stana?
Pričajte sa decom i pronadjite pravi način kako da se što lakše prilagode novom domu u kraju grada u kom nikada nisu živeli. Budite strpljivi jer deca će verovatno impulsivno reagovati. Svojim ponašanjem oni će u početku sigurno iskazivati nezadovoljstvo ali isto tako brzo će se i prilagoditi novoj okolini i drugarima.
Da li su selidbe stres?
Selidbe su prema svetskim istraživanjima jedan od najnapetijih dogadjaja u životu svakog čoveka posebno dece i adolescenata. Deca su se navikla na prethodni dom, drugare iz obdaništa ili škole i osećali su se u svom domu sigurno i spokojno. Biće u prvo vreme nepoverljiva i bojažljiva prema novim drugarima koji ih okružuju. Ne dozvolite deci da primete da ste nesigurni i nervozni jer će se takvo osećanje odmah isprojektovati na njih.
Mladja deca ispod 10 godina bolje podnose promenu prostora. Uključite ih kroz razgovor o selidbi ili recimo kroz zajedničko pakovanje da se osećaju bitnim da donose sa vama zajedničke odluke.Podstaknite ih da razmišljaju pozitivno o preseljenju. Neka donose odluke recimo o boji zidova u njihovim sobama. Pokušajte da u novom domu postavite dekoracije, slike, knjige i ostale sitnice po uzoru na prethodni stan. Na taj način ćete doprineti da im se vrati osećaj pripadnosti i sigurnosti starog doma u novom. Da biste vi lakše prebrodili stres oko selidbe mi smo tu da vam olakšamo.